Infekcję brodawczakiem ludzkim da się wykryć podczas rutynowego badania, jakim jest cytologia. Jak często powinno się robić cytologię w ciąży?

Czym jest badanie cytologiczne?

Badanie cytologiczne polega na pobraniu wymazu z szyjki macicy. Jest bezbolesne, ale kobieta może odczuwać lekki dyskomfort. Normalne jest również lekki plamienie, które może występować po badaniu. To nieinwazyjna metoda profilaktyki raka szyjki macicy.

Reklama

Próbkę pobiera się specjalną, miękką, jałową szczoteczką. Obecnie stosuje się dwie metody cytologii w zależności od tego, jak postępuje się z próbką. Cytologia konwencjonalna zakłada rozprowadzenie komórek na szkiełku laboratoryjnym, natomiast w cytologii płynnej szczoteczkę zanurza się w specjalnym pojemniku wypełnionym płynem. Prócz badania cytologicznego zaleca się również wykonanie szczepienia przeciwko wirusowi HPV.

Cytologia a ciąża

Reklama

Niestety ciąża nie zmniejsza ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy. Zarówno w populacji kobiet ciężarnych, jak i tych nie będących w ciąży nieprawidłowe wyniki badania cytologicznego występują tak samo często. U każdej kobiety, u której zostanie potwierdzona ciąża, pobierany jest wymaz z kanału i tarczy szyjki macicy. Zazwyczaj następuje to pomiędzy 6. a 10. tygodniem ciąży. Badanie wykonuje się raz w czasie ciąży, ale w razie wątpliwości należy je powtórzyć w trzecim trymestrze. W zależności od uzyskanego wyniku określa się dalsze postepowanie. Nie różni się ono mocno od postępowania w przypadku kobiety, która nie jest w ciąży, ale bierze się pod uwagę odmienny stan. Badanie cytologiczne jest bezpieczne i nie ma wpływu na bezpieczeństwo ciąży.

Dlaczego warto wykonywać cytologię w ciąży?

Nowotwór szyjki macicy to cichy zabójca, który długo nie daje żadnych objawów. Niestety często wykrywany jest w bardzo późnym stadium, gdy medycynie pozostaje niewiele opcji.

Czas ciąży to czas wzmożonych wizyt w gabinetach ginekologicznych i niestety często to właśnie wtedy kobiety dostają tę niepokojącą wiadomość. Ze statystyk wynika, że nawet jedna na tysiąc kobiet dowiaduje się o infekcji brodawczakiem w ciąży. Lepiej jednak jest wiedzieć, jak wygląda sytuacja, bo w tym okresie chodzi o zdrowie nie tylko matki, ale i płodu. Wcześnie wykryte zmiany mają bardzo dużą szansę na pełne wyleczenie. Żeby je wykryć niezbędne są regularne badania profilaktyczne.