Zmiana ustawy o zdrowiu publicznym

Nowy zakaz to skutek aktualizacji ustawy z dn. 17 sierpnia 2023 o zmianie ustawy o zdrowiu publicznym. Kluczowa zmiana dotyczy wprowadzenia zakazu sprzedaży osobom do 18 roku życia "napojów zawierających kofeinę lub taurynę". Zakaz obejmuje m.in. teren szkół i placówek oświatowych (w tym schronisk młodzieżowych, placówek kształcenia ustawicznego, placówek artystycznych, młodzieżowych ośrodków wychowawczych, poradni psychologiczno-pedagogicznych, bibliotek pedagogicznych). Dotyczy również sprzedaży energetyków za pośrednictwem automatów.

Złamanie nowego przepisu może skutkować nałożeniem na podmiot sprzedający napoje energetyczne osobom nieletnim grzywnę w wysokości do 2000 zł. Sprzedawca ma prawo zweryfikować wiek nabywcy i poprosić o okazanie dokumentu tożsamości. Ustawa z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o zdrowiu publicznym oraz niektórych innych ustaw została ogłoszona 28 sierpnia 2023.

Reklama
Reklama

Energetyki muszą być wyraźnie oznakowane

Zmiana ustawy nakłada na producentów lub importerów napojów z dodatkiem kofeiny lub tauryny obowiązek precyzyjnego oznakowania produktów. Opakowanie napoju musi posiadać oznakowanie jako "napój energetyczny" lub "napój energetyzujący". W przypadku niedopełnienia tego obowiązku producentowi lub importerowi produktu grozi nałożenie grzywny w wysokości nawet do 200 tys. zł, a w niektórych przypadkach także kary ograniczenia wolności.

Dokument precyzuje również, czym jest napój energetyzujący z dodatkiem kofeiny lub tauryny. Zgodnie z ustawą mowa o napoju będącym środkiem spożywczym (Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług w klasie 10.89 oraz w dziale 11), w którego składzie "znajduje się kofeina w proporcji przewyższającej 150 mg/l lub tauryna, z wyłączeniem substancji występujących w nich naturalnie".

Co dalej z energetykami?

Ustawa precyzuje, że zakaz dotyczy napojów energetyzujących o ściśle określonym składzie. Zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami ekspertów zdrowia część producentów popularnych napojów może – po wejściu ustawy w życie – brać pod uwagę m.in. zmianę składu produktu poprzez obniżenie zawartości kofeiny lub tauryny. O wprowadzenie ograniczenia lub zakazu sprzedaży energetyków dzieciom apelowali od dawna m.in. dietetycy i specjaliści żywienia.