Dodatek z tytułu urodzenia dziecka: ile wynosi i komu przysługuje

Jednym ze świadczeń rodzinnych jest jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka – czyli tzw. ”becikowe”. Wysokość tego świadczenia, podobnie jak innych świadczeń rodzinnych, podlega weryfikacji co 3 lata. Nowa, wyższa kwota tego świadczenia pieniężnego będzie obowiązywać już od 1 listopada 2024 i wyniesie 1000 zł.

Zasady udzielania świadczenia z tytułu urodzenia dziecka w 2025 roku będą takie same, jak w roku bieżącym. Jak podaje portal GOV.pl, jednorazową zapomogę od państwa z tytułu urodzenia się dziecka może uzyskać:

Reklama
  • matka lub ojciec nowo narodzonego dziecka;
  • opiekunprawny dziecka, czyli osoba, której sąd powierzył sprawowanie opieki nad dzieckiem;
  • opiekunfaktyczny dziecka, czyli osoba, która przejęła opiekę nad dzieckiem i złożyła do sądu wniosek o adopcję dziecka.

Ponadto aby uzyskać to świadczenie, wymagany jest warunek spełnienia tzw. ”kryterium dochodowego”. Aktualnie obowiązujący limit zakłada, że aby móc otrzymać to świadczenie, dochód rodziny w przeliczeniu na jedną osobę nie może przekroczyć kwoty 1922 zł. Jednak to nie jedyny wymóg. Bowiem kolejnym jest pozostawanie matki dziecka pod opieką lekarską od minimum dziesiątego tygodnia ciąży. Oczywiście ten ostatni warunek dotyczy wyłącznie biologicznej matki dziecka. I nie obowiązuje w sytuacji opiekunów prawnych, opiekunów praktyk faktycznych czy też osób, które dziecko przysposobiły.

Warto wiedzieć, że zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka jest świadczeniem samoistnym. Zatem jest ono przyznawane niezależnie od prawa do zasiłku rodzinnego czy też innychświadczeń.

Co trzeba zrobić, by otrzymać becikowe

Reklama

Aby otrzymać jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia się dziecka, należy złożyć wniosek. By świadczenie zostało przyznane, wniosek o ustalenie prawa do jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka powinien zostać złożony w terminie 12 miesięcy od dnia jego narodzin.

Natomiast co w przypadku, gdy wniosek dotyczy dziecka objętego opieką prawną, opieką faktyczną albo też dziecka przysposobionego? Wówczas wniosek ten należy złożyć w terminie 12 miesięcy od dnia objęcia dziecka opieką, albo jego przysposobienia - nie później jednak niż do dnia ukończenia przez nie osiemnastych urodzin. Wszelkie wnioski złożone po terminie nie zostaną rozpatrzone.

Wniosek składa się w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania rodziców dziecka. Można go również złożyć w ośrodku pomocy społecznej lub też w innej jednostce organizacyjnej gminy - w sytuacji, jeżeli to właśnie im została przekazana realizacja świadczeń rodzinnych w danej gminie.

Do wniosku należy dołączyć:

  • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka (na podstawie okazanego oryginalnego dokumentu sporządzana jest kopia załączana do wniosku);
  • zaświadczenie o pozostawaniu mamy dziecka pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do dnia porodu - wystawione przez lekarza lub położną;
  • pisemne oświadczenie drugiego rodzica, że na dziecko nie została pobrana już jednorazowa zapomoga z tytułu jego narodzin, a także
  • zaświadczenia lub własne oświadczenia członkówrodziny o dochodzie.

Wniosek można złożyć także elektronicznie, za pośrednictwem portalu Emp@tia. W tym przypadku konieczna będzie autoryzacja swoich danych profilem zaufanym bądź podpisem kwalifikowanym. Dostępnymi formami autoryzacji jest np.: logowanie za pośrednictwem swojego konta bankowego, e-dowodu osobistego czy aplikacji mObywatel.