Zagadkę o "właścicielu rybki" przypisuje się tradycyjnie Albertowi Einsteinowi (niektóre źródła mówią o Lewisie Carrollu) – chociaż trudno znaleźć źródła potwierdzające to założenie. Łamigłówka krąży również w socjal mediach motywując użytkowników stwierdzeniem "jedynie 2 proc. populacji świata jest w stanie rozwiązać tą zagadkę". Trudno potwierdzić, skąd wzięło się to nietypowe obliczenie – faktem jest, że zagadka wymaga czasu, cierpliwości i kreatywnego myślenia. Odpowiedź zamieszczamy na końcu wpisu, ale polecamy samodzielne rozwiązanie łamigłówki.

Reklama

"Kto jest właścicielem rybek?"

Zagadka Einsteina funkcjonuje w kilku wersjach, ale ogólne założenia pozostają bez zmian. Istnieje pięć domów zamieszkanych przez ludzi różnych narodowości, hodujących różne gatunki zwierząt. Mieszkańcy domów piją różne napoje i palą różne gatunki wyrobów tytoniowych. Zadaniem uczestnika zabawy jest odnalezienie "właściciela rybek". Zagadkę można rozwiązać na wiele sposobów. Najczęściej poleca się rozrysowanie tabeli 5x5 z elementami opisu wszystkich domów. Można również wykonać prosty rysunek, pamiętając, że domy ustawione są w jednej linii. Łamigłówkę rozwiązywano również za pomocą komputera, tworząc algorytm w wybranym języku programowania.

Reklama
Reklama

Pięć domów i pięciu właścicieli

Podany komplet danych powinien wystarczyć do otrzymania prawidłowej odpowiedzi. Preferowaną metodę rozwiązania wybierz samodzielnie. Twoim zadaniem jest odpowiedź na pytanie: który z bohaterów zagadki hoduje w domu rybki? Oto komplet danych z "zagadki Einsteina":

  • Norweg zamieszkuje pierwszy dom i mieszka obok niebieskiego domu. W czerwonym domu mieszka Brytyjczyk. Zielony dom znajduje się bezpośrednio po lewej stronie domu białego.
  • Duńczyk pije herbatę, a mieszkaniec środkowego domu – mleko. Mieszkaniec zielonego domu pije kawę. Mieszkaniec palący papierowy mentolowe pije piwo.
  • Szwed hoduje psy. Obok żółtego domu mieszka osoba hodująca konie. Hodowca ptaków pali papierosy bez filtra.
  • Właściciel żółtego domu jest fanem cygar. Fajkę pali Niemiec. Fan papierosów "light" mieszka obok osoby hodującej koty i ma sąsiada, który pije wyłącznie wodę.

Jak rozwiązać zagadkę?

W niektórych artykułach opisuje się pełny proces dedukcji "krok po kroku". My polecamy samodzielne rozpisanie lub rozrysowanie wszystkich informacji. Wbrew pozorom, prawidłową odpowiedź można uzyskać dość łatwo – przypisując po kolei cechy mieszkańcom domów. Po uzupełnieniu wszystkich informacji – i eliminacji błędnych odpowiedzi – wynik będzie oczywisty. Tak prezentuje się prawidłowe zestawienie wskazówek i odpowiedź na tytułowe pytanie:

  • dom nr 1: Norweg, żółty, woda, cygara, koty,
  • dom nr 2: Duńczyk, niebieski, herbata, papierosy "light", konie,
  • dom nr 3: Brytyjczyk, czerwony, mleko, papierosy bez filtra, ptaki,
  • dom nr 4: Niemiec, zielony, kawa, fajka, rybki,
  • dom nr 5: Szwed, biały, piwo, papierosy mentolowe, psy.

Przyznaj, ile czasu zajęło ci rozpisanie cech i odkrycie prawidłowej odpowiedzi?