"Żadna odpowiedź nie pasuje"

Wiralowe łamigłówki matematyczne i logiczne są zazwyczaj domeną portalu X (dawniej Twitter), ale od czasu do czasu trafiają również na forum Reddita. Tym razem przedmiotem wzmożonej dyskusji okazała się karta z pytaniem pochodzącym prawdopodobnie z gry planszowej. W grudniu 2023 internauta umieścił na portalu zdjęcie karty z pytaniem z gry i komentarzem "ta zagadka nie ma sensu!". Oto treść zadania: "Jeżeli rozpiszesz wszystkie liczby od 0 do 75 włącznie, ile razy napiszesz liczbę 5?”. Zanim padnie odpowiedź podana przez twórców zagadki – i opcje rozwiązań od internautów – zastanów się, jak możesz rozpisać zagadkę. A może jesteś w stanie obliczyć odpowiedź w pamięci?

"To ma sens, ale odpowiedź jest błędna"

Reklama

Autor wpisu opublikował również zdjęcie odpowiedzi. Na rewersie karty umieszczono wynik zadania – cyfrę 9. I to właśnie wynik stał się kluczowym punktem zapalnym dyskusji. Internauci rozpoczęli własne obliczenia dochodząc do zupełnie różnych wniosków. W ciągu dwóch miesięcy wpis uzyskał ponad 7 800 komentarzy. Zgodzono się w jednej kwestii – odpowiedź podana przez twórców gry jest na pewno błędna. Oto przykładowe propozycje odpowiedzi, niektóre dość zaskakujące. Zastanów się, którą z nich wybrać i jak uargumentować.

Reklama
Reklama
  • Jeden z użytkowników Reddita zauważył różnicę pomiędzy liczbą a cyfrą. W oryginalnej zagadce (gra w języku angielskim) użyto słowa "number", czyli "liczba" (w przeciwieństwie do "digit" = "cyfra"). Zdaniem tego internauty liczba 5 występuje w zestawie tylko raz.
  • "Liczba 5? Tylko raz. Liczba 50? 9 razy. Cyfra 5? 18 razy" – podliczył precyzyjnie kolejny z uczestników dyskusji.
  • "5, 15, 25, 35, 45, 55, 65, 75 – czyli 9 piątek" – taką opcję wybrał z kolei inny użytkownik portalu.

Każda z podanych wyżej odpowiedzi zyskała własne grono fanów, którzy różnymi argumentami popierali dany wynik.

Jakie jest prawidłowe rozwiązanie zagadki?

W dyskusji zastanawiano się również nad tym, dlaczego na karcie gry pojawił się ewidentnie błędny wynik. Wydaje się, że odpowiedź "9" jest po prostu efektem tzw. błędu ludzkiego. Twórca zagadki nie wziął pod uwagę cyfry 5 w dziesiątkach (50-59, z wykluczeniem 55). Podsumowanie dyskusji? Użytkownicy zżymali się na nieprecyzyjne pytanie, które można dowolnie interpretować. "Tak się kończy używanie AI do tworzenia zagadek logicznych dla ludzi" – podsumował debatę jeden z internautów. Uczestnicy dyskusji doszli wspólnie do wniosku, że najbliżej prawidłowej odpowiedzi jest następujące rozwiązanie, dające wynik "18":

5, 15, 25, 35, 45, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 65, 75

Zauważ, że w tym wypadku przyjęto założenie, że pytanie dotyczyło cyfry, a nie liczby 5. Druga opcja odpowiedzi – za którą również opowiedziała się część użytkowników portalu – to "1". W tym wypadku założono, że w zagadce pytano dosłownie o "liczbę 5".