Objawy depresji u dzieci łatwo przegapić w natłoku życia codziennego i wielu szkolnych zajęć. W okresie dorastania trudniej też nawiązać szczerą rozmowę, a problemy dzieci kładziemy na karb dojrzewania. Jak rozpoznać, że obniżenie nastroju przekracza normę? Oto niektóre z symptomów, które powinny zwrócić uwagę dorosłego.

Reklama
  • Smutek i zły humor Dziecko może się wydawać smutne, samotne, nieszczęśliwe, czasami marudne. Ten stan przedłuża się w tygodnie i miesiące. Dziecko może więcej płakać lub mieć więcej załamań nastroju. Jeżeli te zachowania przeważają w nastroju dziecka to zdecydowany dzwonek alarmowy.
  • Jest bardzo samokrytyczne Dziecko, które cierpi na depresję, może dużo narzekać. Również na samego siebie. Wciąż powtarzają się stwierdzenia takie jak: „Nic nie mogę zrobić dobrze”, „Nikt mnie nie lubi”, „Jestem do niczego”, „To za dużo dla mnie”.
  • Mało energii, niechęć do podejmowania wysiłku Depresja może wyssać z dziecka całą energię. Przekłada się to na codzienne zachowanie, przykładanie do zadań w szkole i domu. To, co kiedyś przychodziło z łatwością, teraz staje się bardzo trudne i nie przynosi radości. Dziecko wydaje się ciągle zmęczone, łatwo się poddaje i porzuca rzeczy, które zaczęło robić.
  • Nic go nie cieszy Dziecko nie czerpie już radości z rzeczy, które dotychczas tę radość sprawiały. Nie cieszą go kontakty z rówieśnikami ani zabawa. Nie ma ochoty robić tego, co dotychczas przynosiło radość.
  • Zmiany w nawykach żywieniowych i we śnie Zmiany mogą objawiać się w obu kierunkach: dziecko może mieć zarówno problemy ze snem i cierpieć na bezsenność, jak i przesypiać większość dnia i każdą wolną chwilę, mimo że obiektywnie nie jest zmęczone. Tak samo może być z jedzeniem. Część dzieci straci apetyt, inne wręcz przeciwnie zaczną jeść ponad dotychczasową normę.
  • Bóle i wysypki U niektórych dzieci depresja objawia się również bólami somatycznymi. Czują się źle, mimo że nie są chore. Ból brzucha lub inne dolegliwości pojawiają się bez wyraźnej przyczyny.

Nie zawsze łatwo wychwycić objawy depresji

Czasami jednak zmiany mogą być bardzo subtelne i nie tak oczywiste. Bliska relacja z dzieckiem, otwartość na jego problemy, otaczanie dziecka wsparciem i budowanie zaufania może ułatwić wyłapanie pierwszych niepokojących objawów. Depresji nie należy bagatelizować ani lekceważyć. Czasami niezbędne jest wprowadzenie leczenia farmakologicznego. Dużą czujność trzeba również zachować, gdy dziecko zacznie wspominać o śmierci, braku sensu życia, interesować się tematami związanymi ze śmiercią lub zacznie szukać informacji na temat śmierci. Wtedy pomoc musi zostać udzielona niezwłocznie i czasami wiązać się z hospitalizacją.

Skąd bierze się depresja u dzieci?

Nie do końca wiadomo. Przyczyny mogą być rożne. Niektóre dzieci są podatne na depresję i jest to uwarunkowane genetycznie. Inna zapadają na tę chorobę w wyniku trudnych doświadczeń, przez które przechodzą. Dlatego bardzo ważne jest uważne wsparcie dziecka, które przechodzi przez trudniejszy okres i nie bagatelizowanie jego strachów i lęków. Czasami jednak nawet najczulsze wsparcie nie wystarczy. Terapia lub wsparcie lekami pomoże jednak poczuć się lepiej.

Telefony alarmowe

Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, czynny całą dobę: tel. 116 111
Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji
tel. 22 594 91 00 (czynny w każdą środę – czwartek od 17.00 do 19.00)