Heroiny wielkich, polskich ekranizacji

Lata 70. i 80. to złoty czas polskiej kinematografii – w tym doskonałych ekranizacji klasycznych powieści. Nic dziwnego, że dzieła wielkiego ekranu inspirowały również rodziców w nadawaniu klasycznych, ale pięknych imion. Popularnością cieszyły się m.in. Oleńki, Basie i Krzysie – czyli bohaterki sienkiewiczowskiej Trylogii. Podobny zaszczyt spotkał Stefanię – heroinę powieści Trędowata (ekranizacja z 1976 r.) i Jankę – dziewczęcą bohaterkę serialu młodzieżowego z 1989 roku.

Egzotyczne, serialowe piękności

Reklama

Przełom lat 80. i 90. zapoczątkował wielki boom na południowoamerykańskie seriale. Top zestawień otwiera NiewolnicaIsaura – fenomen, który zaowocował wielką popularnością tego imienia w Polsce i na świecie. Do zestawu dołączyła również Esmeralda (meksykański serial z lat 90.), a później Milagros – bohaterka kultowej, argentyńskiej serii Zbuntowany Anioł.

Reklama

Disneyowskie księżniczki

Bohaterki Disneya pozostają od lat stałym źródłem inspiracji dla przyszłych rodziców. W topie światowych zestawień najpopularniejszych imion dla dziewczynek wciąż utrzymują się te, które nawiązują do głównych bohaterek animowanych hitów: Aurora, Anastazja, Bianka, Bella, Jasmina, Tiana, Merida.

W 2013 roku do zestawienia dołączyła również Elsa – bijąc rekordy popularności w kinach i w zestawieniach oryginalnych imion dziewczęcych.

Filmowe imiona dla dziewczynek – co podoba się rodzicom?

W top zestawień filmowych imion od lat króluje Matylda – bohaterka filmu Leon Zawodowiec. W 2001 roku do kin weszła Amelia Jean-Pierre’a Jeuneta, dając początek trendowi, który utrzymuje się do dnia dzisiejszego. Jakimi filmami inspirują się jeszcze rodzice pod kątem nadawania imion dziewczynkom? Oto przykładowe komentarze z forów internetowych – odpowiedzi na pytanie które z kobiecych imion filmowych są najpiękniejsze:

W 1995 roku obejrzałam "Leona Zawodowca", a w 2008 r pojawiła się Matylda.

Sygita w "Jasnych, błękitnych oknach".

Kilka lat temu obejrzałam horror "Nawiedzony", gdzie jedną z bohaterek była Eleonora zdrabniana do Nel. Zachwyciło mnie to, wcześniej nie przyszło mi do głowy, że w ten sposób można zdrabniać to imię. Sympatię do Eleonory pogłębiła "Rozważna i romantyczna".

Ofelia. Chociaż imię dość znane z racji chociażby Szekspirowskiej Ofelii i już wcześniej mi się podobało (zwłaszcza zdrobnienie Ofka, jeżeli takowe można od Ofelii utworzyć), to po obejrzeniu "Labiryntu fauna" imię to po prostu mnie zauroczyło i dość długo "chodziło" za mną.

"Jasminum" i urocza, dziewczęca Eugenia. A później była cesarzowa Eugenia w wizjach narratora w filmie „Motyl i skafander”. Od tego czasu dla mnie Eugenia ma w sobie wszystko.

Imiona dla dziewczynek 2023 – spis gov.pl

Spis imion dziewczęcych z I połowy 2023 roku można również potraktować jako źródło inspiracji. Zestawienie (imię, ilość zgłoszeń) potwierdza, że inspiracje filmowe, bajkowe i serialowe przy nadawaniu imion są wciąż aktualne. Na uwagę zasługuje na pewno reymontowska Jagna, disneyowska Aurora i Luna – jedna z bohaterek serii o Harrym Potterze [źródło: dane.gov.pl].

  • Maja (2255 nadanych imion)
  • Amelia (1367)
  • Matylda (418)
  • Nel (153)
  • Emma (146)
  • Jagna (114)
  • Adelina (91)
  • Aurora (55)
  • Luna (44)

Część rodziców celowo szuka rzadkiego imienia dla córki. Spis ponownie podpowiada: w I połowie 2023 roku wśród rzadko nadawanych imion dziewczęcych pojawiły się m.in. Ariela (2 zgłoszenia), bohaterka Małej Syrenki, oraz Arya (2), heroina z Gry o Tron.