Wiralowe łamigłówki matematyczne

Dlaczego internauci lubią zagadki logiczne? Zabawa polega zazwyczaj na tym, że odpowiadający biorą pod uwagę kilka rozwiązań, a kruczek kryje się w różnych interpretacjach lub nadinterpretacji. Nie inaczej jest z równaniem "8÷2(2+2)=", które – jak ocenia m.in. New York Times – "podzieliło internet" i wciąż krąży po zakamarkach social mediów.

Weź do ręki kartkę i długopis lub przelicz szybko w myślach. Masz już wynik?

Reklama

Internauci nie byli tacy pewni. Część z nich podawała od razu prawidłowe rozwiązanie, natomiast duża grupa przy obliczeniach upierała się przy wyniku nieprawidłowym. Po sieci zaczęły krążyć skomplikowane obliczenia i interpretacje.

Pozornie prost równanie. Gdzie kryje się wątpliwość?

Problem z równaniem 8÷2(2+2) – i podobnymi, krążącymi w sieci – dotyczy kolejności wykonywania działań. Jak się okazuje, internauci w różny sposób interpretowali zapis matematyczny. Część z nich decydowała się obliczać równanie "z marszu", zaczynając od dzielenia. Część wykonywała w pierwszej kolejności mnożenie. Im dłużej debatowano nad zapisem równania, tym bardziej dziwne i skomplikowane wyniki podawano.

Najdłużej dyskutowano nad rozwiązaniem, które dawało wynik "1". Jak go uzyskano?

Internauci założyli, że w pierwszej kolejności należy wykonać działanie w nawiasach (w tym wypadku dodawanie), a następnie mnożenie, na końcu dzielenie. Zgodnie z założoną kolejnością działań uzyskamy następujące równania:

8÷2(2+2) = 8÷2(4) = 8÷8 = 1

Czy jest to prawidłowy wynik? Niestety nie, co dość szybko udowodniono przypominając o prawidłowej kolejności wykonywania działań.

Reklama

Jak prawidłowo rozwiązać równanie 8÷2(2+2)?

Wątpliwości dotyczące dyskusyjnego równania zostały rozwiane ostatecznie. Powyższe równanie należy rozwiązać w następującej kolejności. Jako pierwsze wykonuje się działanie w nawiasach, czyli dodawanie. Następnie należy wykonać dzielenie (zgodnie z kolejnością tzw. operatorów), a na samym końcu mnożenie. Dzięki temu uzyskujemy równanie:

8÷2(2+2) = 8÷2(4) = 4(4) = 16

Jeżeli przy pierwszym podejściu uzyskałeś taki wynik – gratulacje! Możesz być z siebie dumny i sprawdzać swoją wiedzę matematyczną w testowaniu podobnych łamigłówek.