Poniższa zagadka matematyczna krąży po Internecie w kilku, różnych wersjach – podstawowej i zaawansowanej. Według opinii internautów, "zaledwie 1 proc. użytkowników jest w stanie ją rozwiązać". Opinia raczej subiektywna i mocno na wyrost, ale zagadkę faktycznie większość osób rozwiązuje dopiero po kilku podejściach. Odpowiedzi zależą od tego, jaką perspektywę przyjmie uczestnik zabawy. Część użytkowników Internetu postępowała zgodnie z regułami matematycznymi, a część zdecydowała się na bardziej kreatywne podejście. Zacznijmy od wersji podstawowej. Na czym polega zagadka?

Reklama

Matematyczne puzzle dla spostrzegawczych

Łamigłówka w wersji podstawowej prezentuje się dość banalnie. Do uzupełnienia jest równanie: " _ + _ + _ = 30", które można również zapisać następująco "x + y + z= 30". W puste miejsca należy wstawić liczby, ale uwaga: wyłącznie te, które pochodzą z zestawu "1, 3, 5, 7, 9, 11, 13, 15". Liczby mogą się powtarzać. Przygotuj kartkę i długopis, możesz również liczyć w pamięci. Przetestuj różne rozwiązania i zobacz, ile jesteś w stanie wymyślić. Jak szybko zorientujesz się na czym polega główne wyzwanie?

Reklama
Reklama

Liczby parzyste vs. nieparzyste

Uczestnicy zabawy dość szybko zauważyli, że równanie może okazać się "nierozwiązywalne", jeżeli zostaną zastosowane podstawowe reguły matematyczne. Zgodnie z zasadami sumowania liczb parzystych i nieparzystych, suma trzech liczb nieparzystych (a wyłącznie takie są dostępne w zestawie, z którego można korzystać) nie może dać wyniku "30" (liczba parzysta). Zdaniem większości internautów, jest to zadanie fizycznie niewykonalne. Co za tym idzie, puzzle należy uzupełniać bardziej kreatywnie, szukając innego sposobu na wykorzystanie dostępnego zestawu liczb.

Rozwiązania zagadki – propozycje internautów

Istnieje przynajmniej kilkanaście (o ile nie więcej) metod rozwiązania problemu. Oto wybrane pomysły, podane m.in. przez użytkowników portalu Quora i YouTube. Na którą z podanych opcji już wpadłeś?

  • "_ + 15 + 15 = 30" – twórca tego rozwiązania zauważył, że w opisie zagadki nie było wymogu uzupełnienia wszystkich miejsc w równaniu, zatem wybrał dość prostą opcję.
  • "11,5 + 13,5 + 5 = 30" – autor tego rozwiązania zdecydował się na kreatywne użycie ułamków dziesiętnych. Zapis być może nie wygląda standardowo, ale wynik się zgadza.
  • "13,1 + 7,9 + 9 = 30" – tu również kolejna, popularna wersja rozwiązania z ułamkami.
  • "3 (1 + 9) = 30" – nietypowa propozycja, nie do końca mieszcząca się w regułach zadania, ale spełniająca zasady "matematycznej kreatywności".

Wersja zagadki z kulami bilardowymi

Na portalu YouTube ta sama zagadka została zaprezentowana się w formie prostej animacji. Równanie pozostaje to samo, ale zestaw liczb – które można wykorzystać w zadaniu – zwizualizowano na animowanych kulach bilardowych. Zmiana pozornie banalna otwiera tak naprawdę dodatkową możliwość rozwiązania zagadki, którą internauci podchwycili dość szybko. Użytkownicy YouTube'a słusznie założyli, że umieszczenie liczb na ruchomych elementach ma jakiś cel. Zaproponowano zatem rozwiązanie, w którym zezwala się na odwrócenie kuli z cyfrą 9 tak, aby otrzymać cyfrę 6. Po uzyskaniu cyfry parzystej uzupełnienie równania staje się prostym zadaniem, a rezultat wygląda następująco: 6 + 11 + 13 = 30