Procent rozwiązywalności zagadki

Jak to z łamigłówkami bywa, powodem popularności danego równania jest często niski stopień rozwiązywalności. Podane wyżej równanie miało – rzekomo – przysporzyć problemów m.in. 20-letnim Japończykom. Jak podają niektóre źródła, prawidłową odpowiedź na równanie "9 - 3 ÷ 1/3 + 1", miało podać 60 proc. Japończyków w wieku 20 lat (kontekst: w latach 80. z tym samym równaniem poradziło sobie 90 proc. badanych). Tak przynajmniej twierdzi Presh Talwalkar, autor kanału YouTube MindYourDecisions, specjalizujący się w wyjaśnianiu podobnych zagadek matematycznych.

Łamigłówka namieszała także w głowach internautów – padło kilka propozycji rozwiązań. Dlaczego pozornie proste równanie może sprawiać tak duży problem?

Reklama

Jaki wynik ma to równanie? Popularne, błędne rozwiązanie

Reklama

Autor kanału MindYourDecisions wyjaśnia, że część internautów wrzucała równanie do kalkulatora otrzymując zmodyfikowany zapis. Problem polegał na odczytaniu przez kalkulator zapisu "⅓" w taki sposób, że powstało równanie, które dało się odczytać następująco:

9 – 3 ÷ 1/3 + 1 = 9 – 3/1/3 + 1 = 9 – 3/3 + 1 = 9 – 1 + 1 = 9

Reklama

Kalkulator odczytał znak dzielenia jako ukośnik i wykonał równanie od lewej do prawej: 3 dzielone przez 1, dzielone przez 3. Osoby, które korzystały z podobnego zapisu otrzymały nieprawidłowy wynik 9.

Jakie jest prawidłowe rozwiązanie równania 9 – 3 ÷ 1/3 + 1?

Sekret łamigłówki tkwi w prawidłowym odczytaniu elementów zapisu. Osoby rozwiązujące równanie ręcznie powinny sobie z nim poradzić:w pierwszej kolejności należy wykonać prawidłowo dzielenie, a następnie działania zgodnie z kolejnością "od lewej do prawej".

Internauci korzystający z kalkulatorów lub narzędzi online powinni umieścić ułamek w nawiasie. Wydzielenie ułamka pozwoli kalkulatorowi na odczytanie prawidłowej kolejności działań. Dzięki temu otrzymujemy ujednolicony zapis równania i prawidłowy wynik:

9 – 3 ÷ 1/3 + 1 = 9 – 3/(1/3) + 1 = 9 – 3x3 + 1 = 9 – 9 + 1 = 0 + 1 = 1

Czy poradziłeś sobie z tym równaniem? Jeżeli od początku nie było żadnych wątpliwości, to możesz pogratulować sobie spostrzegawczości i znajomości prawideł matematyki.