Test na spostrzegawczość
Z nietypowym zadaniem z sieci zmierzyła się m.in. dziennikarka portalu thetab.com. Hayley Soen przyznała, że lubi sprawdzać swoje umiejętności matematyczne na wiralowych zagadkach. Postanowiła też podzielić się z czytelnikami łamigłówką, której rozwiązanie zajęło jej "zdecydowanie zbyt dużo czasu". Pochodzenie oryginalnej zagadki nie jest znane, ale treść umieszczono m.in. na twitterowym koncie Success Minded w grudniu zeszłego roku. Od tego czasu wpis doczekał się ponad 30 tys. odsłon. Co ciekawe, większość internautów dość szybko podała prawidłowe rozwiązanie zagadki. Czy i ty chcesz przetestować swoją spostrzegawczość?
Rozwiąż nietypowy zestaw równań
Łamigłówka ma formę zestawu czterech równań. Na pierwszy rzut oka widać, że równania nie spełniają zasad matematycznych, wynik "nie zgadza się". Należy więc poeksperymentować z cyframi po lewej stronie równania. Zastanów się w jaki sposób możesz najszybciej – lub najłatwiej – otrzymać wynik? Jakie działania zastosujesz? Podpowiedź: nie musisz uciekać się do skomplikowanych działań matematycznych. Wystarczy spostrzegawczość.
- 4 + 7 = 1281
- 4 + 6 = 1240
- 8 + 3 = 1241
- 9 + 9 = ?
Autorka wpisu przyznała, że w jej przypadku odczytanie reguły układu cyfr zajęło dość dużo czasu. Czy widzisz już jakąś prawidłowość?
Rozwiązanie łamigłówki
Zagadka wymaga krótkiej zabawy cyframi po lewej stronie równania. Jak można się domyślić, dość wysokiego wyniku z prawej strony nie da się uzyskać tak łatwo. Odpowiedź jest jednak stosunkowo prosta. Użytkownicy portalu X (Twitter) zauważyli, że wynik pierwszego równania można rozpisać następująco. "1281" – pierwsza i ostatnia cyfra liczby to wynik dodawania "4 +7", natomiast dwie cyfry środkowe są wynikiem mnożenia cyfr "4 i 7". Po odkryciu reguły z pierwszego równania internauci potwierdzili, że te same zasady da się zastosować w równaniu drugim i trzecim, zatem:
4 + 6 = 1240, 4 + 6 = 10, 4 x 6 = 24 (1-24-0)
Zgodnie z przyjętą regułą rozwiązanie ostatniego równania jest następujące: 9 + 9 = 18, 9 x 9 = 81. Wynik ostatniego równania to "1818".