Odparzenia u niemowląt to jedna z najczęstszych dolegliwości na skórze dzieci. Czasami wystarczy nowy rodzaj pieluszki albo dłuższa chwila z pełnym pampersem i wrażliwa skóra dziecka szybko reaguje. Oto sprawdzone metody na odparzenia.

Reklama

Wietrzenie kluczem do sukcesu

Pamiętasz jak po porodzie położna sugerowała, by wietrzyć krocze? Albo gdy bolały brodawki na początku karmienia i też dobrze było je wietrzyć? Tak samo jest z odparzeniami u dziecka. Te zaczerwienione placki pod pieluszką desperacji potrzebują powietrza. Oczywiście jeżeli zaczerwienienie jest jeszcze łagodne i nie zdążyło się przemienić w poważniejszą zmianę. Wietrzenie można też stosować w ramach profilaktyki i na przykład po nocy, kiedy pupa dziecka styka się dłuższy czas z pieluszką dobrze jest, by dziecko dłuższy czas poleżało/pochodziło bez niej. Można wtedy podłożyć po pupę nieprzemakalny podkład lub nakryć krocze pieluszką materiałową (ale nie ze sztucznego materiału, chodzi wszak o oddychanie). Zdecydowanie lepiej wycierać czasami plamę moczu, niż patrzeć na dyskomfort dziecka.

Reklama

Regularna zmiana pieluszki

Reklama

Chociaż współczesne pieluszki nie przepuszczają wilgoci, warto pilnować regularnej zmiany. Zwłaszcza jeżeli wiemy, że dziecko jest podatne na podrażnienia. Czasami trzeba też zmienić markę pieluszek. Może się okazać, że te popularne i drogie nie zawsze służą skórze dziecka i trzeba szukać innego rodzaju. Czasami pomocne okażą się pieluszki ekologiczne, które mają w składzie mniej chemii. I choć mogą bardziej przemakać, finalnie przyniosą skórze dziecku ulgę. Niektórym dziecięcym pupom służą też pieluszki wielorazowe, w których dziecku jest bardziej przewiewnie.

Sprawdzone maści

Czasy się zmieniają i maści, które jeszcze niedawno były polecane jako najlepsze do leczenia odparzeń teraz niekoniecznie są polecane przez specjalistów. W składzie kremu powinna się znajdować alantoina, lanolina lub dekspantenol. Nie ma potrzeby smarowania dziecka, gdy nie ma ono odparzeń. Jednak, gdy pojawią się niepokojące zaczerwienienia trzeba pilnować regularnego smarowania zmienionych okolic i pilnować regularnej zmiany pieluszki.