Czasy, gdy wizyty u psychologów były napiętnowane na szczęście pomału mijają. I dobrze. Specjaliści i specjalistki w gabinetach psychologicznych mogą nieść niesamowite wsparcie nie tylko dzieciom, ale i całej rodzinie. Kiedy warto się wybrać do psychologa?

Reklama

Trudna sytuacja dzieci

Specjaliście alarmują, że u coraz większej liczby dzieci występują zaburzenia psychiczne o różnym stopniu zintensyfikowania. A te wymagają profesjonalnego wsparcia. Nawet jeśli dzieci nie mają konkretnych zaburzeń, również coraz większa liczba dzieci wskazuje na niezadowolenie ze swojego życia i codzienności. Takie stwierdzenia również niepokoją i wymagają wsparcia. Czasami jednak, dziecko może nie mieć ani zaburzeń rozwojowych, ani być w ich zagrożeniu, a jedynie przechodzić trudny czas i nawet jedna rozmowa z psychologiem może być ożywcza dla dziecka i rodziny.

Reklama

Kiedy do psychologa? Różne rodzaje zaburzeń

Reklama

Już u niemowląt zauważyć można zaburzenia rozwojowe. Czasami sami rodzice, czasami ktoś z bliskiego otoczenia, zauważa, że rozwój dziecka nie przebiega prawidłowo. Niepokoić może na przykład późny rozwój mowy, brak kontaktu wzrokowego, nadwrażliwość na bodźce, nieprawidłowości w rozwoju motorycznym. Jeżeli coś niepokoi rodzica lub bliskich opiekunów warto sprawę skonsultować ze specjalistami w poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Dzieci miewają też problemy emocjonalne i społeczne. Emocje są niezbędnym elementem naszego życia i zarówno te przyjemne i trudniejsze są normalne dla harmonijnego rozwoju. Niepokój powinna wzbudzić wzmożona agresja, silne lęki i fobie, zaburzenia snu, wycofanie dziecka i wszystko, co zaczęło odbiegać od dotychczasowej normy i charakterystycznego zachowania dla dziecka. Równie ważny jest rozwój społeczny.

Dlatego warto skonsultować ze specjalistką, gdy widzimy, że dziecko ma dużą trudność w nawiązywaniu relacji z innymi ludźmi, w tym rówieśnikami. Bardzo silny lęk separacyjny również powinien zwrócić czujność. Nagłe izolowanie się, niechęć do kontaktów towarzyskich, awersja społeczna to wszystko powinno być skonsultowane w poradni psychologicznej.

Gdzie szukać pomocy?

Wsparcie uzyskać można w kilu miejscach. Bezpłatnych porad w ramach świadczeń NFZ udzielają poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Czasami potrzebne jest jednak do nich skierowanie np. od lekarza rodzinnego. W niektórych placówkach dyżury pełni psycholog lub pedagog, warto umówić się na spotkanie i porozmawiać z kimś, kto zna dziecko z regularnych spotkań.

W końcu największy wybór osób, które mogą nieść pomoc psychologiczną mamy w ramach wizyt prywatnych. Do najlepszych specjalistów trzeba jednak czasami poczekać, warto więc umówić wizytę, by mieć pewność, że znajdziemy wsparcie, gdyby niepokojące nas objawy się wzmogły. Im wcześniej rozpocznie się terapie, tym większa jest szansa rozwiązania problemu lub znalezienia wsparcia w dalszych działaniach.