Powstawanie ranek na piersi ma kilka źródeł. I choć jest to doświadczenie ogromnie bolesne, można mu zaradzić. Dowiedz się, co możesz zrobić, gdy dziecko gryzie pierś.

Ranki na brodawkach na początku karmienia

Poranione brodawki w przypadku karmienia piersią pojawiają się głównie z dwóch powodów. Na początkowym etapie karmienia, kiedy dziecko i mama dopiero uczą się siebie nawzajem. I chociaż dziecko ma zaprogramowane prawidłowe odruchy ssania, nie zawsze wszystko idzie jak trzeba. Młoda mama nie umie jeszcze prawidłowo przystawiać dziecko do piersi, w konsekwencji czego dziecko spłyca chwyt i przyssanie. W ten sposób, na nieprawidłowo wciągniętej brodawce powstają ranki. Jeżeli mama nie skoryguje sposobu przystawiania dziecka i nie poprawi techniki karmienia, ranki będą się pogłębiać. Czasami też jakieś zaburzenia rozwojowe wpływają na sposób ssania dziecka i ranienie brodawek.

Reklama

Co robić, gdy dziecko rani piersi na początku karmienia?

Reklama

Podstawą jest skorygowanie sposobu przystawiania. Mama musi się nauczyć prawidłowego przystawiania i tego, żeby dziecko głęboko chwytało pierś. Ranki powstałe przez za płytkie ssanie są naprawdę bolesne i szybko się pogłębiają. Wtedy każde kolejne przystawianie to ogromny ból. Warto skorzystać wtedy z pomocy Doradczyni Laktacyjnej, która pomoże znaleźć błąd i skorygować sposób karmienia. Czasami niezbędne będzie wprowadzenie nakładek na piersi, ale nigdy nie powinno być to rozwiązanie docelowe. W między czasie piersi warto wietrzyć, smarować własnym mlekiem lub specjalnymi maściami. Dostępne są też specjalne kompresy, które przyspieszają gojenie się obolałych brodawek. Na szczęście proces gojenia następuje dość szybko.

Gryzienie brodawek na późniejszym etapie

Czasami zdarza się również tak, że dziecku, któremu wychodzą ząbki, zdarza się zaciskać je na brodawce mamy. To bardzo bolesne doświadczenie. Kiedy się wydarzy, lepiej pamiętać, by się nie śmiać (nawet przez łzy), bo dziecko może skojarzyć fakt z zabawą. Należy spokojnie, ale zdecydowanie zabrać pierś, po chwilce dać ją ponownie, ale konsekwentnie zabierać, gdy dziecko próbuje zagryźć ząbki. Nawet niemowlę dość szybko się nauczy, że nie warto zaciskać zębów. Jeżeli jednak problem nie będzie mijał, może to być kwestia napięcia w buzi i warto wtedy skonsultować się z neurologopedką lub fizjoterapeutą. Na podrażnione w wyniku takiego gryzienia brodawki również pomocne będzie wietrzenie i leczenie specjalnymi kompresami.