Dane z rejestru PESEL

W pierwszym kroku warto sprawdzić najprostsze rozwiązanie, czyli spis imion ze strony dane.gov.pl. Rządowa statystyki opierają się na danych zgromadzonych w rejestrze PESEL. W spisie można znaleźć rejestry imion pierwszych, drugich, z podziałem na płeć i zestawienia dla danego województwa. Poszukujący imion nietypowych muszą wiedzieć, że rzadkie imiona (notowane w liczbie poniżej 5) aż do 2012 roku nie były odnotowywane w statystykach. Obecnie, aby imię zostało odnotowane, musi wystąpić przynajmniej dwukrotnie. Przykłady takich imion z I połowy 2023 roku: Arya, Yustyna, Syriusz, Leonel.

Kalendarze imienin

Reklama

Kolejna, popularna opcja to baza dat imieninowych. W tego typu spisach można znaleźć piękne, stare imiona pochodzące z różnych języków i tradycji. Przy wyborze imienia nietypowego warto zawsze brać pod uwagę szeroki kontekst. Przykładowe kwestie, które należy rozważyć to. m.in. znaczenie imienia, możliwość zdrobnienia, pisownia.

Reklama

Generatory imion

Rodzice, którzy są otwarci na nietypowe pomysły i podpowiedzi, mogą testować rozmaite generatory imion dostępne w Internecie. Standardowy program losuje imię dla chłopca lub dziewczynki, podając przy okazji dodatkowe informacje. Najczęściej jest to etymologia imienia, krótka charakterystyka, formy obcojęzyczne dla imienia i słynni imiennicy.

Wikipedia – Alfabetyczna Lista Imion

Wikipedia pozostaje jednym z ciekawszych, wciąż rozbudowywanych źródeł związanych z etymologią imion. Wystarczy wybrać literę i przeglądać dostępne, bogate spisy imion. W tym miejscu można znaleźć nie tylko znaczenie słowa, ale przede wszystkim rozbudowany zestaw danych historycznych dotyczących imienników. Przykładowo: poszukujący znaczenia imienia Karol znajdzie etymologię słowa, prawie 30 odpowiedników imienia w języku obcym i niemalże kilkaset odnośników do postaci historycznych, noszących to imię [źródło: pl.wikipedia.org/wiki/Kategoria:Alfabetyczna_lista_imion, dostęp: 13.11.23].

Imię literackie dla dziecka?

Kolejne rozwiązanie dla rodziców, którzy nie boją się fantazyjnych, nietypowych imion. Poszukiwania można zacząć od ulubionego autora, powieściopisarza, poety, dramaturga. W tym wypadku wystarczy wpisanie w wyszukiwarkę frazy „postaci z utworów…”.

Pomocą ponownie służy m.in. Wikipedia. W przykładowym wyszukiwaniu „postacie z utworów Juliusza Słowackiego” znajdziemy m.in. odnośniki do tak oryginalnych imion literackich jak Aldona, Alina, Amelia, Heliana czy Kirkor. Warto również sprawdzić frazy typu „ciekawe imiona fantasy”, „ciekawe imiona z powieści…” oraz „imiona w tytułach książek”.

Lista imion słowiańskich

To rozwiązanie dla fanów języka rodzimego, polskiej tradycji i historii. W sieci można znaleźć rozbudowane słowniki imion staropolskich, rzadko używanych, ale pochodzących z historycznych zapisów. Spisem zainteresują się z pewnością rodzice, którzy preferują imiona tradycyjne dla dziewczynki lub chłopca, i którym zależy np. na określonym znaczeniu imienia. Przykładowe hasła ze spisów imion staropolskich i ich znaczenia: „Lubomir, Lubomira – ci, którzy lubią pokój”, „Nawoj/Nawoja/Nawojka – ktoś, kto będzie najlepszym wojownikiem”, „Siemowit – pan rodziny/rodu”, „Witomysł – mający wielki umysł”.