Złe sny zdarzają się każdemu. Szczególnie nieprzyjemne dla dzieci potrafią stać się prawdziwym utrapieniem wielu nocy. Co robić, gdy dziecko ma koszmarne sny?

Reklama

Kiedy pojawiają się koszmary?

Koszmary nocne u dzieci mogą być częścią leków nocnych, które są rodzajem zaburzeń snu. Jeżeli prócz koszmarów pojawiają się inne niepokojące objawy: lunatykowanie, moczenie nocne, halucynacje, paraliż senny – warto szukać pomocy u specjalisty. Jednak nie każda mara senna i zły sen to dowód na zaburzenia snu. Rozróżnienie polega na tym, jak bardzo integruje w życie osoby, która ich doświadcza. Zły, nawet koszmarny sen, z którym poradzimy sobie w nocy, nie jest zaburzeniem. Lęki nocne mają wpływ na nasze funkcjonowanie i jako takie wymagają pomocy. Epizody lęków nocnych mają największe nasilenie u dzieci między 2-5 rokiem życia. A zatem sporadyczny zły sen nie jest powodem do niepokoju, ale nawracające koszmary, histeryczny płacz, odruch walki, paraliż, pocenie się, pobudka z krzykiem, mogą być już zaburzeniem snu.

Co robić, by snu nie przerywały koszmary

  • Zadbaj o zdrową rutynę snu. Wypracujcie z dzieckiem stałą rutynę zasypiania. Kąpiel, kolacja, przytulanie, czytanie książeczki i wszystko, co lubicie, a co pozwoli złapać rytm. Wieczorna rutyna uspokaja i korzystnie wpływa na wieczorny sen.
  • Maskotka albo ukochany kocyk w łóżku dziecka to też bardzo dobry pomysł. Czasami przytulenie do misia wystarczy, by opanować lęk po strasznym śnie.
  • Lampka blisko łóżka pozwoli na przegonienie strasznych wizji i złapanie równowagi, gdy już się przydarzą.
  • Otwarte drzwi albo pójście do rodziców też jest pomocne. Nie odsyłaj dziecka do łóżka, gdy potrzebuje poprzytulać się po strasznym śnie.
  • Dbajmy o higienę snu. Przed zaśnięciem niech dziecko nie będzie poddane działaniu bodźców z ekranów. Również niech sen będzie spokojny i nie przerywany zewnętrznym źródłami hałasu.
  • Przyjrzyjmy się temu, co dzieje się w życiu dziecka. Czasami trudno dojść do tego, co dziecko martwi. Koszmary są jednak czasami odpowiedzią na stres, można więc szukać jego przyczyny, by zapobiec trudnym, nocnym sytuacjom.

Co jeszcze może być pomocne

Dziecku przyśnił się koszmar, zawołało cię do siebie. Prócz podania szklanki wody i przytulenia, możecie wspólnie spróbować zmienić zakończenie snu albo w ogóle opowiedzieć historię na nowo. Już samo opowiedzenie koszmaru może być pomocne, ale stworzenie historii na nowo i odebranie jej strasznej części też jest dobrym ćwiczeniem i pomaga wielu dzieciom. Starszaki mogą próbować pisać pamiętnik snów. Spokój rodzica i nie bagatelizowanie nocnego strachu pomogą złapać dziecku równowagę.